تبلیغات
Welcome to OurBlog!

زندگی سقراط به صورت خاصه!

پنجشنبه 11 مرداد 1386 ساعت 03:08 ق.ظ
نویسنده: مامان تحت موضوع: نقل قول ,

 

سقراط ( 470 – 399 قبل از میلاد )

 او فیلسوف یونان باستان که شهرت بسیار زیاد او بخاطر بنیانگذاری ” فلسفه غرب “ است. منبع بسیار مهم اطلاعات در مورد سقراط ،افلاطون است. بنابر همین اطلاعات رسیده از افلاطون ، پدرش " سوفرونیسوس " و مادرش " فنارته " نام داشت و با " زانتیپ " ازدواج کرد که بسیار جوانتر از خود او بود و حاصل این ازدواج 3 پسر بود با نامهای، " لا مپروسل " ، " سوفرونیسوس " و "منگزتوس " و هنگامی که او اعدام شد آنها بسیار کوچک بودند.

جزﺌیات زندگی سقراط از 3 منبع هم عصر سر چشمه می گیرد: 1- گفتگوهای افلاطون 2- نمایشنامه های" اریستوفان " (کمدی نویس یونانی ) 3- گفتگو های " زنوفون " ، زنوفون و افلاطون مریدان واقعی سقراط بودند و احتمالاً او را کامل و عالی و توصیف کرده اند و که به دست ما رسیده است.

تقریباً تمام آﺛار افلاطون حول محور سقراط است. ارسطو با بررسی های آﺛار سقراط او را وصف کرده است. گفتگوهای افلاطون ، سقراط را معلمی نشان می دهد که از داشتن مرید امتناع می کند؛ مردی منطقی است که ازنوای الهی در ذهنش پیروی می کند و پارسایی است که حالت مصلحت شخصی را نادیده می گیرد با این حال از زیبایی به وجد می آید ؛ او خود را وقف تعلیم و تربیت در تمدن آتن کرده است. احتمالاً سهم بسیار بالای او در افکا ر غربی بخاطر بحث منطقی اوست.

( پاسخ یک پرسش با پرسشی دیگر ) روش ﭙﮊوهشی، که به عنوان روش سقراط یا روش منطقی معروف است که او به صورت گسترده در آزمایش مفهوم های کلیدی اخلاقی مانند نیکی و عدل، آن را استفاده می کرد. این برای اولین بار توسط افلاطون در مکالمه سقراط توضیح داده شد. برای حل یک مسئله شما پرسشی مطرح می کنید، در راه یافتن این پاسخ، پاسخی برای مشکل بوجود آمده می یابید. این روش، روشی علمی را بوجود آورد که در آن اولین قدم این است که راه حل مشکل را با مطرح کردن پرسشی بیابیم. برای همین، سقراط بر حسب عادت بعنوان پدر فلسفه سیاسی و نظام اخلاقی یا فلسفه اخلاق و بعنوان سرچشمه تمام موضوع های اصلی در فلسفه غرب شد. در این روش ، یک سری پرسش مطرح می شود تا به شخص یا گروه کمک کند تا عقاید اساسی و دامنه دانششان را ارزیابی کنند.روش سقراط ، روش منفی ، رد فرضیه است.

 این روش ابداع شد تا شخص عقایدش را بسنجد و درستی بعضی از این عقاید را بفهمد. سقراط معتقد بود که بهترین راه برای زندگی مردم این است که بر رشد شخصی تمرکز کنند تا ﺛروت مادی اوهمیشه اطرافیانش را دعوت می کرد تا بردوستیها وحس رابطه حقیقی تمرکز کنند. او معتقد است این بهترین راه برای مردم است تا به صورت مردمی در کنار یکدیگر رشد کنند. این مشخص نیست که سقراط چگونه روزگار می گذارند.

بنابر منابع " تیمون " او سنگ تراشی را از پدرش آموخته بود. افلاطون در منابعی که از اورسیده است سقراط را چنین توصیف کرده است که ساعتها در حیاط مدرسه وقت می گذراند تا با بچه ها ارتباط دوستی برقرار کند. در منابعی که از " زنوفون " رسیده است – "سمپوزیوم " – آمده است که خود را تنها وقف آنچه که بالاترین هنر یا شغل می پنداشت ، می کرد. به خاطرافکاری که برای مردم آتن قابل درک نبود گناه کار شناخته شد. محکوم به مرگ شد واین اعدام با مخلوطی از زهر شوکران انجام گرفت. بر اساس منابع افلاطون و " زنون " ، سقراط زمانی که پیروانش توانستند به محافظان زندان رشوه دهند فرصتی برای فرار یافت. با این حال به چند دلیل فرار نکرد :

1- او معتقد بود که چنین فراری ترس از مرگ تلقی می شود که هیچ فیلسوفی این را نمی پسندد. 2 - حتی اگر او اقدام به فرار کند، او و تعلیماتش گسترش نمی یابند. 3- به پیروی از قوانیین اجتماعی معتقد بود.

زمانی که سقراط در گذشت ارسطو جوان بود.

 


لینك مستقیم به مطلب

کبوتر نامه رسان

ارسال نظر / پیام

بلبل خوش خبر از طرف همان یار رسید
خبر از دلبری یار به دلدار رسید


ارسال پیام شما و مشاهده پیامهای دیگران ( پیام)

 

Farshchian

 

دسته بندی موضوعی

 

نوشته های قبلی

 

بایگانی ماهانه ی نوشته ها

من و بارون

 

لینکستان روزانه

 

لینکستان همیشگی

 

درباره وبلاگ ما

پرنده ی دل

این وبلاگ کاملا دونفره است یعنی دونفر نویسنده این وبلاگ هستن یعنی یه مامان داره و یه بابا...
مامان این وبلاگ همه اش درس خونده و اونقدر درس خوندش تا الان معلم شده و درس میده...
بابای این وبلاگ هم هنوز در سفر هستش و اینقدر سفر رفته و میره و دوست داره بره که خدا میدونه...
اینجا هیچ حساب کتابی تو نوشتن نیست یعنی نه بابا و نه مامان چیز خاصی مد نظرشون نیست که روی اون گیر داده باشن و به قولی! یه جورایی عشقیه...
قدیما میگفتن هر چه میخواهد دل تنگت بگو و از این حرفا...
خلاصه خیلی خوش اومدین

بابا (165 بار مطلب نوشته)

مامان (154 بار مطلب نوشته)

 

پیاز داغ اضافه

clay_cup

بابا ایران دوست خیلی خفنی هست که همه جوره هوای وطن و هویت و فرهنگ خودش رو داره اما جوری رفتار میکنه که شاید در دید اول موافق با این اصول نیست

 

جوینده یابنده است

 

خبرنامه

 

آمار بازدیدکنندگان

امروز
تعدا بازدیدهای امروز :
تعداد بازدیدهای دیروز :
تعداد بازدیدها از ابتدا :
تعداد مطالب موجود :
تعداد نظرات ارسالی :
ایجاد صفحه در - ثانیه Locations of visitors

 

خروجی و خبرخوان

5
4
2
3
1

RSS Feed.
ATOM